خب خیلی هامون نسبت به بازی های کلاسیک حس خاصی داریم. بعضی هامون بخاطر قدیمی بودنشون دوستشون داریم. یک سری دیگه بخاطر گرافیک پیکسلی اونا اون گیمارو دوست دارن. یک گروه دیگه کلا با کنسول های بازی قدیمی حال میکنن. حتی بعضی ها بخاطر نداشتن سیستم قوی و کنسول مجبور به انجام این بازی ها میشن.

ولی به هر حال امروز میخوایم در این مقاله به بهترین و محبوب ترین و معروف ترین بازی های کلاسیک و قدیمی اشاره بکنیم که مخصوص تمام گروه هایی که اشار کردم میشه. این بازی هایی که در این لیست هستند قبل سال 2000 عرضه شدند و ترتیب این مقاله بر اساس سرچ های گوگل برداشته شده و ترتیب خیلی خاصی نداره.

بریم که داشته باشیم!…

10-Golden Eye 007

Golden Eye 007 Image

شرکت سازنده : Rare | Ultimate Play the Game

تاریخ انتشار : 25 August 1997

یکی از قدیمی ترین بازی های شرکت معروف Rare که در حال حاضر بازی هایی مثل Sea of Thieves رو ران میکنند این بازی بود. و در واقع بازی Golden Eye 007 یکی از اولین بازی های کلاسیک بود که از یک فیلم سینمایی الهام گرفته شد. مامور دوصفر هفت یکی از محبوب ترین شخصیت های سینمایی داخل ایران به حساب میاد و فکر میکنم ما ایرانیا با این بازی خاطرات زیادی رو زنده بکنیم.

از نظر گرافیک این بازی مثل بازی های کلاسیک 3 بعدی میمونه که از این جور بازی ها میتونم به Wolfenstein و یا Doom اشاره بکنم. ولی گیم پلی این بازی کمی متفاوت با اون 2 بازی دیگه هست چرا که از نظر گیم پلی این بازی کمی واقعی گرایانه تر به حساب میاد. و خیلی از گیمر ها این بازی رو بخاطر اسلحه معروف این مامور یا همون Golden Gun میشناسن که از قرار معلوم یکی از معروف ترین سلاح ها در بازی های ویدیویی به شمار میاد.

همونطور که گفتم این شرکت نسبت به گذشت زمان خیلی پیشرفت کرده. سی آف تیفز یکی از بهترین بازی های دزدان دریایی در حال حاضر به شمار میاد. گرافیک و مخصوصا گیم پلی این بازی نسبت به بازی های هم نسل خودش خیلی قابل قبوله.

اگر دوست دارید با اسلحه های بیشتری مثل Golden Gun آشنا بشین و معروف ترین سلاح های بازی های ویدیویی رو بشناسید حتما مقاله (آشنایی با 10 تا از معروف ترین سلاح ها در بازی های ویدیویی) رو مطالعه بکنید

9-Pacman

Pacman Image

شرکت سازنده : Namco

تاریخ انتشار : 22 May 1980

یعنی گیمر هایی که بازی کردنشونو با این بازی شروع کردن گیمر های معمولی نیستن. اونا از نظر من الدر های تمام گیمر ها به حساب میان چرا که این بازی محصول سال 1980 به شمار میاد. و شرکت Namco یکی از اولین شرکت های بازی سازی کل جهان به شمار میاد. این بازی اولین بار در کنسول های بازی آرکید عرضه شد و یکی از معروف ترین بازی های کلاسیک آرکید به شمار میومد.

ولی گرافیک و گیم پلی این بازی نسبت به بقیه بازی های کلاسیک آرکید خیلی خیلی ساده و معمولی بود. ولی این درجه سختی و چالش برنگیر بودن این بازی بود که باعث محبوبیت این بازی میون گیمر های اون موقع شد. هدف شما در این بازی اینه که تمام دونه هایی که روی صفحه قرار داره رو به وسیله کاراکتر خیلی ساده دایره شکلمون یعنی Pacman بخورید و بازی رو تموم بکنید.

از قرار معلوم این کاراکتر یکی از محبوب ترین کاراکتر های بازی های ویدیویی هم به شمار میاد. همین الانشم نسخه های جدیدی از این بازی و فن آرت های مختلفی از این بازی و این کاراتر محبوب در اینترنت وجود داره. این یعنی اینکه گیمر های این نسل احترام زیادی برای این بازی قائلند و این بازی یکی از بهترین بازی های کلاسیک به شمار میاد

8-Space Invaders

Space Invaders Image

شرکت سازنده : Taito

تاریخ انتشار : 1978

یادمه اولین باری که این بازی رو انجام دادم یک آتاری دستی داشتم و این بازی برای منی که سنم خیلی زیاد نبود خیلی هیجان انگیز به حساب میومد. ولی از نظر خیلی از گیمر ها این بازی هم همانند پک من از جمله بازی های کلاسیک خیلی معروف به حساب میاد. با اینکه دوباره گرافیک این بازی نسبت به بازی های هم نسل خودش خیلی ساده تر به حساب میومد.

همچنین در گیم پلی این بازی هم یک سادگی لذت بخشی وجود داره که باعث شده این بازی یکی از محبوب ترین بازی های کلاسیک بشه. شما در این بازی در نقش یک فضا پیمای کوچیک هستید که باید سفینه فضایی دشمنان که سعی دارند شمارو نابود کنند از بین ببرید. گیم پلی این بازی اونقدر جدید و تازه بود که همین الانشم کلی بازی های دیگه در این سبک وجود دارند و ساخته شدند.

متاسفانه از شرکت سازنده این بازی یعنی Taito بعد ساخت این بازی خبری نشد و دیگه بازی ای بعد سال 2000 از این شرکت ندیدیم. ولی این مسئله این حقیقت رو پنهان نمیکنه که این بازی جذو بهترین بازی های کلاسیک به شمار میاد.

7-Tetris

Tetris Image

شرکت سازنده : Spectrum HoloByte

تاریخ انتشار : 6 June 1984

مگه میشه یک گیمر متولد اوایل دهه 80 یا دهه 70 باشه و تتریس رو بازی نکرده باشه. این بازی معروف که از جمله قدیمی ترین بازی های کلاسیک به حساب میاد ساخته شرکت Spectrum HoloByte هستش ولی خالق اصلیش کس دیگه ای هستش. محبوبیت این بازی به قدری بوده که به تازگی این بازی ارتقا های زیادی از نظر گرافیکی گرفته.

هدف شما در این بازی خیلی ساده هست. در واقع از یکی از قدیمی ترین بازی های کلاسیک انتظار خیلی بیشتری هم نمیره. ولی در عین سادگی این بازی خیلی سرگرم کننده هم هست. شما باید در این بازی بلاک های پازلی رو در کنار هم قرار دهید به طوری که یک ردیف رو به طور کامل پر کنند. اگر یک ردیف به طور کامل پر بشه شما امتیاز دریافت میکنید.

شاید در نگاه اول خیلی مسخره و ساده به نظر بیاد ولی برای زمان خودش یکی از بهترین و جالب ترین بازی های کلاسیک به شمار میومد. حتی از نظر من این بازی هنوزم ویژگی های خوبی داره که باعث میشه اینهمه طرفدار داشته باشه.

6-Final Fantasy VII

Final Fantasy VII

شرکت سازنده : Square Enix

تاریخ انتشار : 31 January 1997

حتما یک دلیلی وجود داره که این بازی تبدیل به یکی از معروف ترین و محبوب ترین نسخه های فرنچایز بزرگ Final Fantasy شده. بازی Final Fantasy VII از شرکت پر آوازه و فوق العاده Square Enix نسبت به تمام بازی های کلاسیک هم نسل خودش یک چیز خیلی عجیبی به حساب میومد و گرافیک فوق العاده ای داشت.

همچنین گیم پلی این بازی نسبت به بازی های قبلی به طور کلی تغییر کرده بود و همین مسئله باعث شد که این بازی یک نسخه ریمیک دریافت کنه و همچنین کاراکتر این بازی یعنی Cloud تبدیل به دوست داشتنی ترین و جذاب ترین کاراکتر میون تمام کاراکتر های فرنچایز فاینال فانتزی بشه. خود منم اولین بار که این بازی رو دیدم باورم نمیشد قبل سال 2000 عرضه شده باشه و جذو بازی های کلاسیک به شمار بیاد.

راستی اگر به دنبال جایگاه این فرنچایز در جشنواره گیم اواردز 2021 میگردید حتما مقاله (آشنایی با بازی های برنده شده در جشنواره گیم اواردز 2021) رو مطالعه کنید

5-Half Life

Half Life Image

شرکت سازنده : Valve Corporation

تاریخ انتشار : 19 November 1998

میرسیم به یکی از بازی های انقلابی این لیست. بازی Half Life 1 از شرکت سازنده Valve Corporation میشه گفت یکی از بازی های کلاسیک ای بود که سبک شوتر رو در بازی های ویدیویی شروع کرد که البته بازی های دیگری هم در این سبک درهمون نسل وجود داشتند ولی خب میتونیم به جرعت بگیم که این بازی یکی از معروف ترین میون اونها به شمار میاد.

خود من به شخصه این بازی رو هیچوقت تجربه نکردم ولی میدونم که هم این بازی هم کاراکتر اصلی این بازی یعنی Gordon Freeman دل خیلی از گیمر های قدیمی تر و یا حتی گیمر های جدید که عاشق بازی های کلاسیک هستند رو مال خودشون کردن. همچنین سبک و گیم پلی این بازی هم نسبت به بازی های کلاسیک هم نسل خودش خیلی فرق میکرد و پلیر هارو ساعت ها سرگرم خودش نگه میداشت.

این بازی در واقع مقدمه ای برای به وجود اومدن بازی های فوق العاده ای از شرکت ولو شد. از جمله این بازی ها میتونم به فرنچایز Portal و همچنین نسخه دوم همین فرنچایز یعنی Half Life 2 اشاره بکنم.

4-Street Fighter 2

Street Fighter 2 Image

شرکت سازنده : Capcom

تاریخ انتشار : February 1991

این بازی هنوزم که هنوزه یکی از بهترین و پر کیفیت ترین بازی های کلاسیک فایتینگ قرن بیستم در میان تمام رقبای خودش در سبک بازی های کلاسیک به حساب میاد. فرنچایز فوق العاده Street Fighter از شرکت بازی سازی Capcom که دارای 4 نسخه هست همیشه رقابت خیلی زیادی بین تمام بازی های فایتینگ داشته و برای بازی ای که سال 1991 ساخته شده خیلی خوبه.

هرچند که نسخه اول از بهترین فرنچایز فایتینگ در حال حاضر یعنی Mortal Kombat دقیقا یک سال بعد از انتشار این بازی رو نمایی شد ولی بخاطر خشونت زیاد و حواشی که برای این بازی پیش اومد نتونست در اون سال ها محبوبیت زیادی اندازه فرنچایز استریت فایتر دریافت کنه. گرچه که الان فرنچایز استریت فایتر نسبت به مورتال کومبت اونقدر طرفدار نداره. ولی به هر حال این نسخه یکی از بهترین بازی های کلاسیک نسل خودش بود.

ولی نسخه چهارم این فرنچایز هم عرضه شده که دیگه جذو بازی های کلاسیک به شمار نمیاد و هم گرافیک و هم گیم پلی و حتی داستان خیلی خوبی رو در خودش جای داده که باعث شده تا طرفدار های گذشته این فرنچایز دوباره جذب این بازی بشن.

اگر میخواید در مورد بهترین بازی های سال 2021 آشنا بشید حتما مقاله (آشنایی با 10 بازی برتر فایتینگ یا مبارزه ای 2021) رو مطالعه بکنید

3-Resident Evil 2

Resident Evil 2 Image

شرکت سازنده : Capcom

تاریخ انتشار : 21 January 1998

اصلا مگه میشه در مورد بازی های قدیمی حرف زد و فرنچایز بی نظیر Resident Evil از شرکت بازی سازی Capcom توی اون مقاله نباشه. البته باید بگم این بازی اولین بازی این فرنچایز به شمار نمیاد و بازی اول در واقع 2 سال پیش از این بازی عرضه شده. که خوب از اونجایی که نسخه دوم هم قبل سال 2000 عرضه شد دیگه راجع به نسخه اول حرف نمیزنیم.

حالا شاید بگید این همه فرنچایز خوب در این لیست وجود داره چرا این بازی باید انقدر بالا باشه توی این لیست. چرا که در اون زمان بازی های سبک سوروایول هارر زیاد نبود و این بازی در هر نسلی که عرضه میشد گیم پلی جدیدی به خودش اضافه میکرد. به عنوان مثال نسخه چهارم این بازی تبدیل به بازی سال 2005 شد و بهترین این فرنچایز به شمار میومد.

با اینکه نسخه های پنجم و ششم این فرنچایز به خوبی چند نسخه اول نبودند ولی باز هم نسخه هفتم و هشتم تونستن موفقیت های زیادی میان تمام بازی های هم نسل خودشون دریافت کنند. به طوری که حتی نسخه هشتم این فرنچایز در جشنواره گیم اواردز سال پیش جوایز زیادی برنده شد.

اگر میخواید از بهترین بازی های ترسناک سال 2021 اطلاعات بگیرید حتما مقاله (ترس با 10 بازی ترسناک مخصوص هالووین 2021) رو مطالعه بکنید

2-Doom

Doom Classic Image بازی های کلاسیک

شرکت سازنده : id Software

تاریخ انتشار : 10 December 1993

به جرعت میتونم بگم که میون تمام بازی های شوتر اول شخص. Doom معروف ترین بازی ای بوده که قبل سال 2000 عرضه شده. هیجان و انرژی و آدرنالینی که در این بازی وجود داشت همراه با خشونت زیادش باعث شد که پلیر های این بازی خیلی جذب این بازی بشن. سبک این بازی اونقدر جذاب و جالب بود که خیلی از بازی های معروف دیگه از این بازی الگو برداری کردند.

به عنوان مثال بازی wolfenstein و نسخه های دیگه از این فرنچایز خیلی خیلی از این بازی الگو برداری کردند. ولی اگر شما حتی از بازی های کلاسیک خوشتون نمیاد، شرکت سازنده فوق العاده id Software یک سوپرایز فوق العاده برای شما داره. نسخه بعدی  این فرنچایز یعنی Doom Eternal به تازگی عرضه شده و گرافیک و گیم پلی کاملا جدیدی رو در خودش جای داده.

این بازی از نظر گرافیکی خیلی پیشرفت کرده که همین باعث شده که خیلی از تولید کننده های محتوا به سراغ این بازی برن و تجربه قدیمی دوم کلاسیک رو با گیم پلی و گرافیک در حد بازی های جدید و مدرن رو داشته باشن.

1-SuperMario 64

Super Mario 64 Image

شرکت سازنده : Nintendo

تاریخ انتشار : 23 June 1996

میرسیم به خدای بازی های کلاسیک. بازی ای که باعث شد به طور کلی صنعت بازی سازی کار خودش رو خیلی جدی تر ادامه بده. بازی ای که در واقع نسخه اول اون اولین بازی پلتفورمی ساخته شده به حساب میومد. خانم ها و آقایان این شما و این بازی ای که در ایران به اسم قارچ خور شناخته میشه. یعنی فرنچایز Mario

درست مطمئن نیستم ولی فکر میکنم شرکت بازی سازی Nintendo کار خودش رو با ساخت نسخه اولیه این بازی شروع کرد و به محبوبیت زیادی رسید. ولی الان ما در مورد بهترین نسخه این فرنچایز که قبل سال 2000 عرضه شده اشاره میکنیم یعنی Mario 64 که حتی این بازی میشه گفت یکی از محبوب ترین نسخه های این فرنچایز به شمار میاد.

ماریو 64 در واقع فکر میکنم اولین نسخه از این فرنچایز به شمار میاد که دیگه از حالت 2 بعدی خارج شده بود و سبک خودش رو به یک بازی سه بعدی پلتفورمی تغییر داده بود. حدس بزنید چه اتفاقی برای این بازی افتاد. خب معلومه پلیر ها عاشقش شدن. همچنین این بازی مقدمه ای برای ساخت بازی های خیلی بهتر از نینتندو شد که همین مسئله باعث میشه این بازی گل سر سبد نینتندو به شمار بیاد.

 

پایان مقاله

امیدوارم از این مقاله هم لذت برده باشید. میدونم که خیلی از بازی های دیگه هم میتونستن در این مقاله حضور داشته باشند. پس خوشحال میشم که پیشنهادات خودتون رو برای ما و بقیه خواننده ها به اشتراک بگذارید. اگر هم از این مقاله خوشتون اومد خوشحال میشیم اون رو با دوستان خودتون به اشتراک بگذارید.

راستی اگر دنبال یک جمع صمیمی پر گیمر های حرفه ای میگردید که باهاشون چند دست گیم بزنید یا حتی فقط چت بکنید و وقت خودتون رو بگذرونید حتما حتما جوین سرور دیسکورد گیم گیر ما بشید

من امید شیخ حسنی هستم. شادو پیروز باشید.

guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمام نظرات
NOVA
مدیر سایت
NOVA
4 ماه قبل

دنیای گیم های کلاسیک میتونه برای اکثر گیمر ها جذاب باشه ?
مخصوصا اینکه اجراشون آسونه و هیچ نیازی به سخت افزار قدرتمندی ندارن

خسته نباشی امید جان ?

stranger
stranger
4 ماه قبل

خیلی مقاله قشنگی بود خسته نباشید